Przejdź do treści
Strona główna » Wypożyczalnia » Technologie asystujące dla osób z dysfunkcjami narządu mowy

Technologie asystujące dla osób z dysfunkcjami narządu mowy

Technologie asystujące dla osób z dysfunkcjami narządu mowy otwierają nowe drzwi do komunikacji, umożliwiając osobom z trudnościami w mówieniu wyrażanie swoich myśli i uczuć w sposób, który był wcześniej niedostępny. Urządzenia generujące mowę, aplikacje konwersacyjne i tablice komunikacyjne to tylko niektóre z narzędzi, które przekształcają tekst i symbole w mowę, ułatwiając interakcje społeczne oraz poprawiając dostęp do edukacji i pracy. Te innowacyjne rozwiązania technologiczne nie tylko zwiększają niezależność i samoocenę osób z dysfunkcjami mowy, ale także promują większą świadomość i akceptację różnorodności sposobów komunikacji w społeczeństwie, podkreślając wartość każdego głosu, niezależnie od jego formy.

MÓWik

Oprogramowanie zainstalowane jest np. na tablecie. Po włączeniu oprogramowania – MÓWika, widzimy przyciski – symbole, które po naciśnięciu (kliknięciu), bądź to od razu wypowiadają swoją nazwę, bądź wskakują jako słowo do pola dialogu. Po dotknięciu pola dialogu – zdanie zostaje również wypowiedziane na głos przez urządzenie. MÓWik jest przeznaczony do komunikacji alternatywnej i wspomagającej, dla osób mających poważne problemy z porozumiewaniem się za pomocą mowy. Istnieje również możliwość robienia i wstawiania zdjęć, własnych grafik i obrazów z Internetu. Użytkownik może tworzyć z symboli całe zdania i wypowiedzi, które są odczytywane przez syntezę mowy. Wyrazy mogą być odmieniane. Użytkownicy korzystający z liter, mogą pisać informacje za pomocą klawiatury ekranowej i odczytywać je za pomocą syntezy mowy. Układ tablic dynamicznych pozwala na tworzenie gramatycznie poprawnych wypowiedzi w języku polskim.

mówik

Zestaw MÓWik 2 + Tablet Samsung Galaxy TAB A7 LITE 8,7″ z etui

Samsung Tab A7 Lite SM-T220 8,7″, Tablet 8,7″. Głośny, smukły i lekki. Wytrzymała bateria. W zestawie etui.

MÓWik 2 – działający w oparciu o system Android (tablety, smartfony), z syntezą mowy Ivona (głos męski, głos damski), przeznaczony do komunikacji alternatywnej i wspomagającej, dla osób mających poważne problemy z porozumiewaniem się za pomocą mowy.

Jest to w pełni polskie Oprogramowanie, wyposażone w polską syntezę mowy kobiecą i męską oraz 12000 symboli. Jest przeznaczone dla osób w różnym wieku, głównie z afazją, autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną, zespołem Downa, mózgowym porażeniem dziecięcym, dyzartrią itp., które nie mogą się porozumiewać mową w sposób zrozumiały dla innych. Ma możliwość dostosowania interfejsu do różnych upośledzeń, niepełnosprawności ruchowej, wieku i płci. Istnieje również możliwość robienia i wstawiania zdjęć, własnych grafik i obrazów z Internetu. Użytkownik może tworzyć z symboli całe zdania i wypowiedzi, które są odczytywane przez syntezę mowy. Wyrazy mogą być odmieniane. Użytkownicy korzystający z liter, mogą pisać informacje za pomocą klawiatury ekranowej i odczytywać je za pomocą syntezy mowy. Układ tablic dynamicznych pozwala na tworzenie gramatycznie poprawnych wypowiedzi w języku polskim.

Zestaw MÓWik 2 + Tablet Samsung Galaxy TAB A7 LITE

System Sensor

System Sensor jest to zespół urządzeń elektronicznych zarządzanych za pomocą komputera działającego zgodnie z przypisanym mu programem. System ten jest przeznaczony przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych cierpiących na: częściowy lub całkowity paraliż kończyn górnych lub dolnych (paraplegia); jednocześnie górnych i dolnych (tetraplegia), a także dla osób ze sprzężonymi niepełnosprawnościami np. ograniczeniem lub całkowitym brakiem mowy.

System Sensor jest znakomitym komunikatorem umożliwiającym osobom niepełnosprawnym kontakt z otoczeniem. Pozwala im na pełną obsługę sprzętu komputerowego, przeglądanie stron internetowych, sterowanie urządzeniami gospodarstwa domowego, domofonem, sprzętem RTV oraz wykonywanie prac biurowo-administracyjnych, menedżerskich, informatycznych czy literackich. Umożliwia również korzystanie ze wszystkich możliwości jakie daje praca z komputerem w szerokim tego słowa znaczeniu. System Sensor pomaga realizować podstawowe potrzeby osób niepełnosprawnych przeciwdziałając ich cyfrowemu wykluczeniu oraz umożliwiając uczestnictwo w życiu publicznym.

System Sensor

System C-Eye

Jest to nowoczesny system, który śledzi ruch gałek ocznych, co umożliwia alternatywną komunikację osób po udarach, wybudzonych ze śpiączki i w innych, równie ciężkich stanach neurologicznych.

Dzięki C-Eye® pacjentom wyraźnie poprawia się komfort życia, ponieważ mają realną szansę sygnalizować swoje potrzeby. Rodzina i bliscy nareszcie wiedzą, jak mogą pomóc choremu, znają jego pragnienia i dolegliwości. Mają jasny sygnał, że wszyscy są w stałym kontakcie. Ponadto stosowanie komunikatów może pełnić również funkcję rehabilitacyjną poprzez stymulację ośrodka mowy.

System C-Eye

IntelliGaze

Składa się z eyetrackera, podłączonego do komputera za pomocą kabla USB i mocowanego do monitora adapterem VESA oraz oprogramowania pozwalającego, po jednokrotnej, prostej kalibracji, na kontrolowanie wszystkich aplikacji działających z systemem Windows.

System szczególnie polecany jest osobom z ALS, stwardnieniem rozsianym, uszkodzeniami rdzenia kręgowego, MPD i innymi chorobami neurodegeneracyjnymi, które odbierają użytkownikom możliwość korzystania z komputera za pomocą standardowej myszy i klawiatury. Od początku projektowany był również z myślą o aplikacjach służących do komunikacji alternatywnej i wspomagającej, świetnie zatem sprawdzi się wśród użytkowników AAC. Pracuje z większością dostępnych komputerów, a sterowniki użyte w kamerach gwarantują, że dostosuje się odpowiednio do już istniejących i mających się dopiero pojawić wersji systemu Windows. Centrum aplikacji IntelliGazeTM pozwala z kolei stworzyć pulpit, na którym umieścimy rozmaite programy i aplikacje, z których zamierzamy korzystać za pomocą wzroku.

IntelliGaze

Tobii TD I-16

TD I-Series to urządzenia zapewniające efektywną komunikację we wszystkich możliwych formach – komunikację bezpośrednią, syntezę mowy, sterowanie otoczeniem czy uproszczony dostęp do komputera. Nowoczesny wygląd idzie w parze z doskonałą jakością wykonania i mnogością dostępnych funkcji. A wszystko to obsługiwane za pomocą ruchu gałek ocznych!

TD I-13 i TD I-16 są wyposażone w najnowszą technologię śledzenia wzroku i najpopularniejsze funkcje, w tym rewolucyjne Okienko Partnera, wyjątkowo mocne głośniki i funkcję śledzenia wzroku na zewnątrz, w świetle dziennym. Urządzenia TD I-Series posiadają również zaktualizowany ekran główny Communicator 5 z łatwym dostępem do aplikacji, w tym TD Talk (komunikacja tekstowa), TD Browse (uproszczony dostęp do przeglądarki), TD Phone (sterowanie telefonem) i TD Control (zarządzanie ustawieniami eyetrackera).

Osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym, zespołem Retta, z chorobami skutkującymi zanikiem mięśni (SLA), po udarach i wypadkach, dzięki urządzeniom z serii TD I-Series zyskują nową jakość życia, przywracana jest im niezależność zarówno w komunikacji, jak i dostępie do mediów oraz urządzeń takich jak telewizor, poczta mailowa czy telefon komórkowy. Dzięki kamerom użytkownicy mogą zrobić zdjęcie, przesłać je znajomym, mogą swobodnie korzystać z Internetu oraz wszystkich dostępnych aplikacji, a także sterować dowolnymi urządzeniami z poziomu komputera. Pasjonaci gier mogą swobodnie kontrolować ulubione gry, graficy wykonywać kolejne projekty, uczniowie kontynuować edukację… A to wszystko za pomocą wzroku.

Tobii TD I-16